Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva reparation och underhåll av färjor, lastfartyg och liknande fartyg samt legoverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 878 674 | 567 758 | 449 511 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 89 999 | 44 541 | 33 127 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 91 750 | 46 739 | 34 556 |
| Årets resultat (tkr) | 72 660 | 36 896 | 27 262 |
| Summa tillgångar (tkr) | 322 962 | 192 576 | 160 679 |
| Antal anställda | 92 | 85 | 74 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 878 674 | 567 758 | 449 511 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 89 999 | 44 541 | 33 127 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 91 750 | 46 739 | 34 556 |
| Årets resultat (tkr) | 72 660 | 36 896 | 27 262 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 11 381 | 7 075 | 7 463 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 311 581 | 185 501 | 153 216 |
| Tillgångar (tkr) | 322 962 | 192 576 | 160 679 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 91 435 | 56 275 | 44 380 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 46 574 | 31 461 | 35 363 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 184 953 | 104 841 | 80 936 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 322 962 | 192 576 | 160 679 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 63 071 | 54 897 | 47 089 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 30 298 | 27 057 | 22 479 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 60 000 | 25 000 | 25 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 92 | 85 | 74 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 9 551 | 6 680 | 6 074 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 015 | 964 | 940 |
| Vinstmarginal | 10.2% | 7.8% | 7.4% |
| Soliditet | 28.3% | 29.2% | 27.6% |
| Kassalikviditet | 165.1% | 169.1% | 178.4% |
Oresund Drydocks AB ingår i en koncern med 7 bolag. Moderbolag är Oresund Heavy Industries AB och koncernmoderbolag är Majo Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva reparation och underhåll av färjor, lastfartyg och liknande fartyg samt legoverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.